High school sports results — May 2

Tuesday’s results

Track and field

At Salem Invitational

Boys

Team scores: Eastern 118.5, Mitchell 112.5, Brownstown Central 109, Paoli 103, Scottsburg 94.5,Salem 54.5, Rock Creek 19.

(1sts and Brownstown Central)

Pole vault: 1. Caleb Bollinger (BC) 12-0, 2. Luke Wood (BC) 11-0.

High jump: 1. Brett Bosley (P) 6-6, 2. Derek Thompson (BC) 6-0, 5. Wood (BC) 5-8.

Long jump: 1. Bosley (P) 21-2, 10. Jusin Howard (BC) 16-5 1/4, 12. Nick Robbins (BC)15-8 1/2.

Shot put: 1. Zane Anderson (P) 44-0, 5. Luke Shelton (BC) 38-9, 6. Braeden Walker (BC) 38-4.

Discus: 1. Anderson 129-9, 3. Dustyn Kocsis (BC) 120-9, 5. Shelton (BC) 116-6.

4×800 relay: 1. Eastern 9:13.60, 2. Brownstown Central 9:34.40.

110 hurdles: 1. Braden Cummings (Sal.) 17.40, 4. Robbie Branaman 18.00.

100: 1. Kaden Sparkman (Scott) 11.10, 8. Walker (BC) 12.00, 10. Thompson (BC) 12.01.

1,500: 1. Uriah Guthrie (E) 4:21.00, 4. Mason Kellogg (BC) 4:49, 6. Andrew Wheeles (BC) 5:02.60.

4×100 relay: 1. Mitchell 45.40, 3. Brownstown Central 46.30.

400: 1. Patrick Lincoln (Scott) 51.30, 4. Brayden Fish 54.40, 7. Brandon Wilson (BC) 55.50.

300 hurdles: 1. Cameron Rayhill (M) 42.20, 3. Branaman (BC) 46.70.

800: 1. Guthrie (E) 2:14.40, 4. Ethan Bundy (BC) 2:22.20.

200: 1. Sparkman (Scott.) 22.56, 6. Thompson (BC) 24.04, 7. Walker (BC) 24.57.

3,000: 1. Guthrie (E) 9:31.50, 4. Kellogg (BC) 10:51.90, 5. Wheeles (BC) 11:07.10.

4×400 relay: 1. Scottsburg 3:36.10, 4. Brownstown Central 3:47.60.

Girls

Team scores: Brownstown Central 133, Scottsburg 113, Mitchell 93, Salem 76, Rock Creek 70, Eastern 64, Paoli 56.

Pole vault: 1. Margaret Olesh (E) 10-0, 2. Brooklyn Snodgrass (BC) 8-6.

High jump: 1. Na’mah Slaughter 5-2, 4. Emily Koch (BC) 4-10.

Long jump: 1. McKenna Jeter (E) 16-1 1/2.

Shot put: 1. Ashley Schroer (BC) 38-6, 5. Hayley Thomas 30-3.

Discus: 1. Schroer (BC) 105-11.

4×800 relay: 1. Brownstown Central 11:28.40.

100 hurdles: 1. Ally Justice (Scott.) 17.00, 11. Caffee (B)C 20.90, 12. Karcyn Trueblood (BC) 23.30.

100: 1. Ligia Williams (RC) 12.50, 3. Snodgrass (BC) 12.81, 10. Keeli Darlage (BC) 14.10.

1,500: 1. Kaelyn Johnson (BC) 5:40.80, 8. Shauna Drake (BC) 6:21.70.

4×100 relay: 1. Rock Creek 51.30, 3. Brownstown Central 53.60.

400: 1. Bethany Hudson (M) 1:03.30, 2. Jazz Yeadon (BC) 1:04.80, 4. Koch (BC) 1:07.70.

300 hurdles: 1. Justice (Scott.) 52.10, 4. Caffee (BC) 55.40, 9. Kylee Wischmeier 1:01.60.

800: 1. Lauren Jefferies (Scott.) 2:38.71, 2. Halle Hehman (BC) 2:44.80, 7. Grace Garland (BC) 2:54.70.

200: 1. Williams (RC) 7. Yeadon (BC) 29.19, 11. Darlage (BC) 29.81.

3,000: 1. Johnson (BC) 12:25.50, 5. Emma Winks (BC) 14:80.40.

4×400 relay: 1. Scottsburg 4:24.50, 3. Brownstown Central 4:38.40.