Brownstown Central High School recently announced scholarships received by members of the Class of 2022.
Lilly Endowment Scholarship: Grant Elliott
James Ralph Thompson Memorial Scholarship: Taylor Loudermilk
JayC Food Stores Scholarship: Kirsten Raisor
Omer and Jean Terkhorn Scholarship: Andrea Bair
Stuckwisch Educational Scholarship: Peyton Brock
Orville and Laura Lubker/Purdue University Scholarship: Morgan Branaman
Gina Shepard Ballard Scholarship: Emily Singleton
Jackson County Community Scholarship: Chelsea Luedeman
William B. Sharp Scholarship: Kelsey Wischmeier
Connie Bowling Hehman Teacher Scholarship: Payton Ault
Seymour Kiwanis Club Scholarship: Addison Shelton
Madge and Jack Fountain Scholarship: Emily Mann
Seymour Firefighters Local 577 Scholarship: Jake Pauley
Sertoma Scholarship: Kelsey Wischmeier, Emily Singleton, Addison Shelton
Blevins Scholarship: Reagan Nuss, Addison Shelton, Kelsey Wischmeier
Schneck Foundation Scholarship: Emily Singleton
C. Louis Sommers Foundation Scholarship: Payton Ault, Reagan Nuss
Greater Seymour Trust Fund Joe and Arletta Cobb Scholarship: Kirsten Raisor
Greater Seymour Trust Fund Ivan Frische Scholarship: Kirsten Raisor
Greater Seymour Trust Fund Gilbert Kovener Scholarship: Addison Shelton
Greater Seymour Trust Fund Lauren Bayon Brown Scholarship: Kirsten Raisor
Joseph and Luella Abell Nurses Scholarship: Kelsey Wischmeier, Addison Shelton, Paige McKain
Rumpke Medora Landfill Scholarship: Addison Shelton
Sherry’s Gift Scholarship: Addison Shelton
Herschel Baughman Memorial Scholarship: Hannah Hackman
Kim Quilleon-Varnell Junior Volunteer Memorial Scholarship: Thaddeus Goecker
Jackson County Recycling District Scholarship: Brooklyn Watson, Kirsten Raisor, Kelsey Wischmeier, Eli Wischmeier
Charley J. Dove Scholarship: Rebecca Edwards
Jackson Lodge 146 Gary Wirt Non-Masonic Scholarship: Addison Shelton, Kirsten Raisor
Jackson Lodge 146 Gary Wirt Masonic Scholarship: Liam Kreis
Seymour Noon Lions Club Scholarship: Kelsey Wischmeier
Jackson County Sheriff’s DARE Scholarship: Emily Singleton, Erin Singleton, Colton Hallow
Indiana Sheriffs’ Association Scholarship: Colton Hallow
Jackson County Young Republicans Scholarship: Jenna Lowery
Jackson County 4-H Auction Scholarship: Eli Wischmeier
Jackson County 4-H Council Scholarship: Peyton Brock
Jackson County 4-H Junior Leaders Scholarship: Taylor Loudermilk, Kirsten Raisor
Jackson County C.B. Hess Memorial 4-H Scholarship: Kelsey Wischmeier
Fraternal Order of Police Donald M. Winn Lodge 108 Scholarship: Brooklyn Watson
VFW Voice of Democracy: Kelsey Wischmeier
U.S. Marines: Colin Fisher, Aidan Peters
Academic Archer: Tim Edwards
Joan L. Bentz Memorial Scholarship: Rebecca Edwards
American Red Cross Scholarship: Kaitlynn Robinson, Lacey Sweany
Freetown Alumni Scholarship: Andrea Bair, Jonathon Garvey, Courtney Rose, Jadachelle Terry
JAG Scholarship: Angel Warner, Courtney Rose, Emily Owens, Gracie Boles, Reanna Ruddick
John Philip Sousa Band Award: Dylan Minton
Keith Skelton Memorial Scholarship: Dylan Minton
Psi Iota Xi Art Award: Lillian Abdulbari, Emma Brelage
Psi Iota Xi Band Award: Kirsten Raisor
Tri Kappa Scholarship: Emily Singleton, Erin Singleton
Brownstown Central Classroom Teachers Association Scholarship: Chloe Covert
BCCTA Senior Courtesy Award Winner: Morgan Branaman, Thaddeus Goecker
Jackson County Chamber of Commerce Dick Moren Agribusiness Scholarship: Eli Wischmeier
FFA Chapter Star Farmer Award: Taylor Loudermilk
Robert R. Myers Memorial Scholarship: Taylor Loudermilk
Indiana Breast Cancer Awareness Trust Nancy Jaynes Memorial Scholarship: Hannah Hackman
Shake Scholarship: Paige McKain
DAR Good Citizen Award-School Winner, Jackson County Winner and State Finalist: Morgan Branaman
Brownstown Health Scholarship: Alexis Satterthwaite
A.F. Robertson Scholarship: Erin Singleton, Addison Shelton
Jackson County Cattlemen’s Association Scholarship: Kelsey Wischmeier, Austin Reynolds, Emily Mann
Ball State Presidential Scholarship: Addison Shelton
Davis and Leighann Rinker Honors Scholarship for Study Abroad: Addison Shelton
Indiana University Provost Scholarship: Rebecca Edwards
Stetson University National Science Foundation Grant: Zoe Stuckwisch
Stetson University Presidential Scholarship: Zoe Stuckwisch
Stetson University Grant: Zoe Stuckwisch
Manchester University Dean’s Scholarship: Erin Singleton
Manchester University Grant: Erin Singleton
St. Mary-of-the-Woods College Pomeroy Scholarship: Emily Singleton
St. Mary-of-the-Woods College Endowment Scholarship: Emily Singleton
Centre College New Horizons Scholarship: Nicholas Minton
Mount Vernon Nazarene University Volleyball Scholarship: Reagan Nuss
Mount Vernon Nazarene University Academic Scholarship: Reagan Nuss
Hanover College 1827 Scholarship: Grant Elliott
Hanover College Study Abroad Program: Grant Elliott
Next Generation Hoosier Educators Scholarship: Grant Elliott
Trine University EDU Chair Tuition Scholarship: Payton Ault
Trine University Dean’s Education Scholarship: Payton Ault
IUPUC Excellence Award: Kelsey Wischmeier
IUPUI Excellence Award: Taylor Loudermilk
Indiana Golf Foundation Scholarship: Payton Ault
IUPUI CREA Scholars Program: Gracie Boles
Hanover College Founder’s Scholarship: Emma Brelage
Franklin College Academic Scholarship: Brayden Millick
Anderson University Edwards Merit Scholarship: Paige McKain
Anderson University Honors Program Scholarship: Paige McKain
Anderson University President’s Academic Scholarship: Paige McKain
O’Neal Indiana Leadership Scholarship: Chesney Johnson
Indiana University Provost Scholarship: Chesney Johnson
Frank O’Bannon Grant: Chesney Johnson
Western Kentucky University Academic Scholarship: Chloe Covert
Western Kentucky Education Preview Day Scholarship: Chloe Covert
USI David L. Rice Scholarship: Victoria Burchard
21st Century Scholars: Gracie Boles, Victoria Burchard, Jonathon Garvey, Chelsea Luedeman, Conner Nolan, Kaitlynn Robinson, Destiny Root, Cassius Sumpter, Mercedes Wood