Thursday’s results
Girls tennis
At Seymour
Seymour 5, Brownstown Central 0
No. 1 singles: Julia Adam (S) def. Laken Reynolds (BC) 6-0, 6-0.
No. 2 singles: Hallie Crenshaw (S) def. Brooke Hattabaugh (BC) 6-0, 6-1.
No. 3 singles: Megan Baurle (S) def. Claire Smith (BC) 6-1, 6-2.
No. 1 doubles: Karen Dringenburg and Lindsey Hume (S) def. Heidi Martin and Sydney Cockerham (BC) 6-0, 6-0.
No. 2 doubles: Kennedy Richart and Marley Vehslage(S) def. Jordan Trowbridge and Jenny Runge (BC) 6-0, 6-0.
Records: Seymour (7-2), BCHS (2-5)
Softball
At Brownstown
Brownstown Central 12, Scottsburg 2 (5 innings)
Scottsburg;000;20;—;2;5;3
BCHS;003;63;—;12;15;1
BCHS pitching: Kourtney Branaman 5 IP, 10 K, 5 H, 0 BB, 2 R.
Singles: Brooke Ebbing 2, Kourtney Branaman 2, Courtnie Pullen, Jami Bryant, Beth Wayman, Katelyn Gray, Haley Martin, Morgan Wehmiller.
2B: Maeleigh Tidd 2, Gray 2.
RBI: Gray 5, Ebbing 3, Wayman, Branaman, Tidd.
Runs: Bryant 2, Wayman 2, Gray 2, Tidd 2, Ebbing, Pullen, Martin, Wehmiller.
Record: BCHS (10-1)
At Versailles
Trinity Lutheran 18, South Ripley 0 (5 innings)
Trinity;714;51;—;18;15;1
S. Ripley;000;00;—;0;1;5
Trinity pitching: Kaitlyn Wright 5 IP, 6 K, 1 H, 1 BB, 0 R.
Singles: Taylor Russel 3, Liz Hill 2, K. Wright 2, Kirsten Hoene, Jodi Goecker, Natalie Plofkin.
2B: Taylor Reynolds 2, Plofkin, Hoene, Sabrina Vierling.
RBI: Reynolds 5, Plofkin 3, Hill 3, K. Wright 2, Vierling 2, Russell.
Runs: Plofkin 4, Russell 3, Goecker 3, Reynolds 2, Hoene 2, Hill, K. Wright, Vierling, Amanda Wright.
Record: Trinity Lutheran (6-2)
At Seymour
Seymour 8, Columbus East 0
East;000;000;0;—;0;1;2
Seymour;130;004;x;—;8;10;2
Seymour pitching: Lo Schmidt 6 IP, 4 K, 3 H, 0 BB, 0 R.
Singles: Emily Bobb 2, Baylee Robinson, Faith Rebber, McKenna Curry, Katie Suits, Claire Collett.
2B: Bobb, Westfall
3B: Westfall
RBI: Bobb 3, Westfall 2, Robinson, Rebber.
Record: Seymour (6-2, 2-1 HHC)
Baseball
At Brownstown
Austin 8, Brownstown Central 3
Track and field
At Brownstown
Girls
Seymour 80, Brownstown 52
3200 relay: Seymour (Mariah Lewis, Abby Voss, Claire Loebker, Oriena Morales) 11:19.2) 13:03.8.
100 hurdles: Sophie Kries (B) 17.1, Katy Nolting (S) 17.3, Elisa Gallion (B) 17.35.
100: Kristen Stuckwisch (B) 13.7, Marie Lenart (S) 13.9, Lauren Fleetwood (S) 14.2.
1600: Megan Winter (S) 5:41, Madison Hayes (S) 5:48.5, Loebker (S) 5:5:54.9.
400: Gallion (B) 1:03.7, Mikaela Grout (S) 1:04.6, Sarah Benefiel (S) 1:09.3.
400 relay: Brownstown (Kries, Goecker, Klinge, K. Stuckwisch) 54.5.
300 hurdles; 1-Goecker 49.6, Nolting (S) 51.3, Shyela Smith (B) 56.3.
800: Morales (S) 2:29.7, Macey Warren (S) 2:47.1, Macy Chase (S) 2:49.7.
200: Stuckwisch (B) 28.2, Lenart (S) 28.9, Fleetwood (S) 29.6.
3200: Voss (S) 12:50, Maya Hauersperger (S) 13:16.1, Lewis (S) 13:42.
1600 relay: Brownstown (Smith, Stuckwisch, Goecker, Gallion) 4:20.
Long jump: Grout (S) 13-11 ½, Lenart (S) 13-11, Kries (B) 13-4.
High jump: Warren (S) 4-4, Voss (S) 4-4, Abigail Davis (S) 4-2.
Discus: Jaelyn Reynolds (B) 119-3, Trentity Vaught (B) 105-8.
Shot put: Reynolds 34-1/2, Brooklin Klopf (S) 32-4 ½, Ritz (S) 30-3 1/2.
Pole vault: Grout (S) 8-6, Benefiel (S) 7-6, Gallion (B) 6-6.
Boys
Seymour 76, Brownstown 56
3,200 relay: Seymour (Daniel Hauersperger, Cameron Deppen, Keegan Bowman, Dawson York) 9:42.8.
110 hurdles: 1-Rob Fox (B) 15-8, Caleb Wischmeier (B) 16.9, Corin Lovins (S) 17.6.
100: John McKinney (B) 11.6, Jackson Morris (S) 11.8, Nickson Cribs (S) 11.9.
1600: Hauersperger (S) 4:46, Deppen (S) 4:50, Jake McCullough (B) 4:52.
400: Matt Conrad (B) 52.9, Cribs (S) 55.1, Kemberley Florvil (S) 56.1.
400 relay: Seymour (Austin Hatfield, Gavin Blanton, Luke Dover, Morris) 46.
300 hurdles: Fox (B) 42.7, Lovins (S) 46.4, Grant Gilbert (B) 46.7.
800: Bowman (S) 2:12.9, Deppen (S) 2:16, Evan Frische (S) 2:16.1.
200: McKinney (B) 24.4, Morris (S) 24.7, Blanton (S) 24.8.
3,200: Hauersperger (S) 10:26.6, Jacob Voss (S) 10:32.9, Deppen (S) 10:42.
1,600 relay: Seymour (Florvil, Sam Loebker, Morris, Cribs) 3:45
Long jump: Hatfield (S) 19-2¾, McKinney (B) 18-1¾, Dover (S) 17-3½.
High jump: Seth Ragon (S) 6-0, Wischmeier (B) 5-10, Andrew Kellermeier (B) 5-0.
Shot put: Clay Wilkerson 43-2, Ben Engleking (S) 40-7, Josh Vance (S) 38-8.
Discus: Wilkerson (B) 126-3, Rickey Welch (B) 117-8, Vance (S) 115-4.
Pole vault: Jacob Bollinger (B) 11, Vance (S) 11, Ryan Benter (S) 10-6.
At Trinity Lutheran
Girls
Trinity Lutheran 111, Milan 46, Jac-Cen-Del 43, Shawe Memorial 10.
3,200 relay: 1-Trinity (Molly Crenshaw, Emily Marlow, Andrea Foster, Savannah Setty) 12.42.
100 hurdles: 1-Maddie Pearce 18.53, 2-Miranda Murphy 19.5.
100: 1-Angi Bergsteddt 13.42, 4-Hailley Peters 14.45.
1,600: 3-Crenshaw 6:51, 4-Setty 7:08, 5-Marlow 7:22.
400: 3-Lexie Bushur, 4-Kourtney Pottschmidt 1:17.
400 relay: 1-Trinity (Murphy, Peters, Lexi Schneider, Bergstedt) 55.51.
300 hurdles: 1-Murphy 54.74, 2-Pearce 55.71.
800: 3-Setty 3:08, 3-Foster 308.9, 5-Lucy Cooper 3:35.
200: 1-Bergstedt 28.19, 5-Piper Acton 31.34.
3200: 1-Crenshaw 14:13, 4-Marlow 16:11.
1,600 relay: 1-Trinity 5:14.
Long jump: 1-Peters 13-11¾, 4-Bushur 11-3½.
High jump: 1-Peters 4-8, 2-Schneider 4-0.
Discus: 2-Rachel Onken 74-2, 3-Brittany Ross 72-5 1/2, 4-Acton 61 2 1/2.
Shot put: 3-Onken 23-11¼, 4-Ross 23-8¼.
Boys
Trinity Lutheran 115, Milan 58, Shawe Memorial 26, Jac-Cen-Del 10.
(Trinity results)
3,200relay: 1-Trinity (Nathan Thomack, Nikolai Haak, Luke Onken, Sam Hayes) 10:12.
110 hurdles: Seth Patterson 18.21.
100: 1-Avery Schwipps 12.28, 2-Keenan Scifres 12.81.
1,600: 1- Onken 5:07 and Haak 5:07 (tie).
400: 1-Keegan Rebber 58.32.
400 relay: 1-Trinity (Rebber, Patterson, Schwipps, Scifres) 49.10
300 hurdles: 2-Patterson 48.91.
800: 2-Thomack 2:34, 4-Max Moser 2:36.5.
200: 2-Scifres 26.03, 3-Schwipps 26.78.
3200: 1-Haak 12:10.
1,600 relay: 1-Trinity 3:19.
Long jump: 2-Patterson 15-8½, 5-Thomack 14-11.
High jump: 1-Rebber 5-4, 2-Onken 5-2.
Discus:
Shot put: 1-Tommy Davis 39-3¾, 4-Nick Toppe 34-10, 5-Jacob Lunsford 34-1.
At Southwestern (Shelby)
Girls
Crothersville 62, Southwestern 48, New Washington 39
(Crothersville results)
3,200 relay: 1-Crothersville 13:33.2.
100 hurdles: 1-Becca Hensley 18.53, 3-Isabel Kannegiesser 20.38.
100:1-Katrina Christian 12.87.
1,600: 5-Alisha Basil 8:28.
400: 2-Breanna Barger 1:05.73.
400 relay: 1-Crothersville 57.62.
300 hurdles: 1-Kannegiesser 59:47, 2-Cassidy Mantz 1:01.25.
800: 2-Barger 2:57.31.
200: 1-Christian 27.22.
3200: 4-Basil 18:37.
1,600 relay: 1-Crothersville 4:59.37.
Long jump: 3-Hensley 12-8¾.
High jump: 2-Christian 4-10, 3-Chasta Lamb 4-4.
Discus: 3-Abby Jewell 54-2, 4-Nikki Hickman 53-5.
Shot put: 2-Storm Boldery 25-6.
Boys golf
At Columbus (Clifty Creek)
Columbus Christian 199, Crothersville DNS
Medalist: Nick Bridgewater (CC) 38
Crothersville: Tyler Luedeman 49, Parker Adams 53, Conner Adams 67