Thursday’s results
Girls basketball
At Seymour
Seymour 55, Brownstown Central 52 (OT)
Brownstown Central;14;10;9;12;7;–;52
Seymour;9;6;13;17;10;–;55
Brownstown (5-4): Tayler Garland 4 1-2 12, Payton Farmer 1 2-2 4, Ashley Schroer 3 3-6 10, Halle Hehman 0 1-2 1, Katherine Benter 6 5-7 17, Claire Poulton 2 2-2 8, Shelby Reynolds 0 0-0 0, Emma Klinge 0 0-0 0. Totals: 16 14-21 52.
Seymour (4-4): Aidan Hiester 4 1-2 10, Ashton Chase 4 6-18 17, Makenna Fee 4 4-6 12, Megan Ritz 0 2-2 2, Grace Meyer 4 2-2 10, Alyssa Perry 0 0-0, Grace Schrader 2 0-0 4. Totals: 18 5-20 55.
3-point goals: S 4 (Hiester, Chase 3), BC 6 (Garland 3, Poulton 2, Schroer)
Rebounds: BC 28 (Schroer 10), S 30 (Fee 8, Meyer 7).
Turnovers: BC 15, S 11.
Fouls: BC 18, S 20.
Junior varsity
Brownstown Central 52, Seymour 27
Seymour (0-8): Eliza Cash 12, Kendrick Sterling 6, Lexi Morris 2, Sami Foster 2, Maddie Storey 2, Sydney Stewart 2, Emilee East 1.
Brownstown Central (7-2): Andrea Bair 14, Aryeana VonDielingen 10, Peyton Brock 8, Kelsey Wischmeier 8, Emma Klinge 7, Hannah Stahl 3, Kaitlyn McCormick 2.
At Seymour
Trinity Lutheran 57, Edinburgh 50
Trinity;11;14;15;17–;57
Edinburgh;11;12;15;12;–;50
TL (4-2): Hannah Sabotin 9 1-2 19, Savannah Harweger 2 5-8 9, Sydney Jaynes 8 1-5 19, Maddie Bell 4 0-0 10, Kailee Cockerham 0 0-0 0, Emilee Lang 0 0-0 0, totals 23 7-15 57
3-point goals: TL (Bell 2, Jaynes 2)
Rebounds: TL 41 (Sabotin 12, Jaynes 12)
Turnovers: TL 13
Fouls: TL 11
Junior varsity
Trinity 43, Edinburgh 13
TL (6-2): Kayla Goecker 12, Sabotin 9, Hannah Dunham 7, Cockerham 3, E. Schepman 3 E. Goecker 1, Katelyn Schepman 6, Genesis Munoz 2.
At Greensburg
Crothersville 72, South Decatur 61
Crothersville;15;17;27;13;–;72
South Decatur;22;5;6;28;–;61
Crothersville (5-4): Piper Hensley 8 16-16 36, Makayla Helt 4 0-0 9, Maddie Riley 5 3-5 13, Grace Wilson 3 0-1 6, Makinzee Isley 3 0-0 6, Bekah Cook 1 0-0 2. Totals: 25 19-22 72.
3-point goals: C 5 (Hensley 4, Helt).
Rebounds: C 30 (Riley 10, Cook 8).
Turnovers: C 8.
Fouls: C 11, SD 16.
Junior varsity
Crothersville 51, South Decatur 37
Crothersville (4-3): Isabell Lewis 21, Kennadi Lakins 2, Wilson 6, Ella Plasse 4, Cook 2, Kaylee Caudill 1, Tiessa Stevens 8, Helt 5, Isley 2.
Swimming and diving
Boys
At Columbus
Columbus North 134, Seymour 52
200 medley relay: 3. Seymour (Harrison Cottrill, Trevor Layne, Eduardo Zarate and Brady Westerfall) 1:56.87.
200 freestyle: 2. Dalton Polley (S) 1:54.50; 5. Bryce Miller (S) 2:10.92.
200 individual medley: 2. Daniel Hartman (S) 2:10.53; Layne (S) 2:26.81.
50 freestyle: 2. Dillon Polley (S) 25.39; 5. Cottrill (S) 26.89.
Diving: 1. Devin Ramsey (S) 312.85; 2. Jackson Carpenter (S) 171.80.
100 butterfly: 2. Hartman (S) 57.60; 5. Dillon Polley (S) 1:06.66.
100 freestyle: 3. Westfall (S) 57.66; 5. Lee Freeman (S) 58.09.
500 freestyle: 4. Dalton Polley (S) 5:20.98; 5. Miller (S) 5:59.66.
200 freestyle relay: 3. Seymour (Dillon Polley, Westfall, Hartman and Dalton Polley) 1:39.08.
100 backstroke: 4. Freeman (S) 1:09.25; 5. Cottrill (S) 1:11.16.
100 breaststroke: 2. Layne (S) 1:04.93; 5. Roman Ramirez (S) 1:18.15.
400 freestyle relay: 3. Seymour (Dillon Polley, Miller, Hartman and Dalton Polley) 3:45.79.
Girls
Columbus North 131, Seymour 54
200 medley relay: 3. Seymour (Lillian Sunbury, Audri McKinney, Samantha Jacobi and Kim Clemente) 2:25.18.
200 freestyle: 4. Marcegui Vasquez (S) 2:15.92; 5. Charisma Barnard (S) 2:19.98.
200 individual medley: 4. Abby Boyt (S) 2:31.92; 5. Sandy Cerino (S) 2:37.69.
50 freestyle: 4. Macy Traylor (S) 29.70; 5. Haley Williams (S) 30.65.
Diving: 4. Brett Kleber (S) 93.60.
100 butterfly: 2. Maren McClure (S) 1:10.42; 5. Madison Underwood (S) 1:35.96.
100 freestyle: 3. Cerino (S) 1:00.76; 5. Barnard (S) 1:03.39.
500 freestyle: 4. Traylor (S) 6:16.86; 5. Natalia Garcia (S) 6:54.14.
200 freestyle relay: 1. Seymour (Vasquez, McClure, Cerino, Barnard) 1:54.02; 2. Seymour (Boyt, Amelita Vasquez, Williams, August Hunt) 2:04.30.
100 backstroke: 3. Elizabeth Hartman (S) 1:15.15; 5. M. Vasquez (S) 1:17.94.
100 breaststroke: 2. McClure (S) 1:16.90; 3. Boyt (S) 1:18.81.
400 freestyle relay: 2. Seymour (Barnard, M. Vasquez, Cerino and McClure) 4:16.56.